Quiet book DIY książeczka kreatywna
Książeczka kreatywna… cicha książeczka… quiet book DIY… soft book … busy book … cloth book.
Książeczka występuje pod wieloma nazwami, ale idea jest ta sama. Quiet book to seria kart  z aktywnościami dla małych dzieci. Książeczkę najczęściej szyje się z materiału. Można ją zrobić dla dzieci w każdym wieku. Dla niemowlaka zaproponowałabym kontrastowe obrazki i strony z różnymi fakturami (coś miękkiego, coś szeleszczącego itp.). Przedszkolak będzie chętnie ćwiczył umiejętności manualne, zapinał guziki, wiązał książeczkowe buty i naśladował rodziców w codziennych aktywnościach. Starczemu dziecku na kartach książeczki pewnie spodobają się różnego rodzaju kreatywne gry uczące biologii, matematyki czy fizyki. Ważne, by podążać za zainteresowaniami dziecka.

Większość książeczek kreatywnych jest skierowanych dla dzieci od drugiego do piątego roku życia. Zawierają aktywności matematyczne, sortowanie, zabawy z wyobraźnią polegające na naśladowaniu dorosłych i ubieranie (zamki, guziki, rzepy itd.).

Quiet book DIY – jak zrobić?

 • Wykorzystaj filc. Jest łatwy w obróbce, nie strzępi się, możesz go dostać w wielu kolorach.
 • Jeśli nie umiesz szyć, wykorzystaj klej na ciepło. 
 • Wykorzystaj tutoriale na Youtubie, pod hasłem: „quiet book”, znajdziesz tysiąc pięćset sto dziewięćset inspiracji :).
 • Jeśli książka ma być hitem, porozmawiaj z dzieckiem! Jest najlepszym źródłem inspiracji. Obserwuj, co lubi robić i czym chętnie się bawi. Naszą książeczkę tworzyłam (w pocie czoła, ciemnymi nocami :D) dla starszego syna. Pomysły czerpałam z Filipka (uwielbia kosiarki, odkurzacze itd.). Najpierw namalowałam sobie strony i zaprojektowałam aktywności. Potem zakupiłam potrzebne materiały. Wycinałam elementy i szyłam. Wszystkie strony i oprawę zszyłam na końcu.
 • Uszy ułatwiają dziecku przenoszenie książeczki.

Quiet book DIY – co zrobiłabym inaczej?

 • Mniej bym szyła, więcej kleiła (szkoda czasu).
 • Wykorzystałabym sztywny materiał na bazę stron (u mnie to bawełna złożona na połowę, zaprasowana z flizeliną i wypełniona cienką owatą). Sztywne strony lepiej by się układały. Myślę o jakimś materiale tapicerskim albo nawet grubym filcu.
 • Być może zrobiłabym książeczkę na zasadzie segregatora, z wypinanymi stronami. Dzięki wypinanym stronom mogłoby się nią bawić równocześnie kilka dzieci. Na spacer do parku albo wycieczkę do babci zabieralibyśmy jedną stronę, a nie całą książkę. :)

Quiet book DIY – pranie

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, dlatego ta strona tak bardzo się sprawdziła. Drzwi pralki są zamykane na rzep. Szuflada na rzep, proszek, płyn do prania i płukania – również na rzep. Klamerki są malutkie i to duży poziom trudności.

Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – odkurzacz

Wtyczka zapinana na guzik. W „brzuszku” odkurzacza worek na śmieci, zamykany na zamek. Śmieci w różnych kształtach i kolorach (zrobione z filcu, do każdego wmontowałam magnes). Śmieci należy poukładać na dywanie w odpowiednio zaznaczonym miejscu. Szczotka zrobiona z modeliny, wtopiłam w nią magnes. Dokładne działanie odkurzacza widać na dołączonym filmie.

Quiet book Książeczka kreatywnaQuiet book DIY książeczka kreatywna

Quiet book DIY – kosiarka

Trawnik to rodzaj puzzli o różnych kształtach, montowanych na stronie za pomocą rzepów. Kosiarka zrobiona z grubego filcu i dwóch guziczków. Zadanie polega na skoszeniu trawy (zerwaniu puzzli) i jej zasianiu (ułożeniu obrazka). Dla ułatwienia strona z częścią, z trawnikiem została przeszyta w szachownicę.

Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – poczta

Zabawa w pocztę bardzo fajnie integruje domowników. W filcowych kopertach umieściłam zdjęcia rodziny (wszyte w grube koszulki) – dzieci je uwielbiają. Na kopercie odklejany na rzep znaczek z samochodem. Ten sam motyw co na znaczku znajduje się z przodu koperty. Samochodziki to pocięta wstążka zakupiona w osiedlowej pasmanterii.

Quiet book DIY

Quiet book DIY – sklep

Jedna z ulubionych zabaw mojego syna. Mamy tu liczydło z liczbami, na rzepy po lewej. Portfel z banknotami o różnych nominałach, zrobionymi z filcu. Kasę z kasownikiem. Koszyk sklepowy, przyczepiany na napę. Za drzwiami sklepu ekspedientka. Na półkach asortyment z filcu.

Quiet book DIY książeczka kreatywna

Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – cukiernia

Zaczynamy od książeczki z przepisem. Wszystkie produkty do zrobienia ciasta znajdują się w niebieskiej szafce. Jest też miska, szklanka i łyżki. Mikser z mini gniazdkiem. Piekarnik z regulowanymi pokrętłami (pokrętła wycięte z kartonu po mleku) ma otwierane na magnesy drzwiczki (zrobione z kawałka foliowej teczki). Foremki na muffinki i ciasto łączą się za pomocą małej napy.

Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – labirynt

Kawałek firanki obszyty filcowymi paskami. Najpierw narysowałam go na papierze, potem przeniosłam szkic na materiał. W środku kulki w trzech kolorach, które dziecko ma doprowadzić do odpowiedniego koszyczka na dole.

Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – teatr

Scenę wykonaną z grubego filcu, można postawić na stole lub krześle. Przyczepiona jest do strony za pomocą rzepów. Pod sceną wszyłam w stronę kopertę, w środku znajdują się aktorzy. To małe pacynki, które dziecko może założyć na paluszek. Reszta jest kwestią wyobraźni!

Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – rybki

Klasyczna zabawa w łowienie rybek. Rybki ukryte są w jeziorku, zapinanym na zamek. Każda z rybek ma wszyty magnes i haftkę. Na magnes łowimy rybkę. Wędka jest zrobiona z ołówka obszytego filcem i sznureczka zakończonego magnesem. Złowione rybki wieszamy, jako trofeum, za pomocą haftek na czerwonej ścianie.

Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – domek świnek

Świnek nie miałam w planach. Pomysł na domek podsunął mi syn. Wyszywałam stronę na ostatnią chwilę (czyli standard u mnie :)), noc przed urodzinami syna. Świnki robią zakupy w sklepie (na poprzednich stronach). Jedzą przy stole, zmywają w zlewie a jedzenie, przechowują w lodówce. Sypiają na łóżku piętrowym. Prysznic biorą w wannie. Odpoczywają na kanapie. Odkurzają wszystko i wszędzie bardzo długim, malutkim odkurzaczem. Zegar i mój syn pomaga im zorientować się w planie dnia ;).

Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna Quiet book DIY Książeczka kreatywna

Quiet book DIY – podsumowanie

Książkę mamy już prawie dwa lata. Wymaga drobnych napraw kosmetycznych, ale wytrzymała naprawdę wiele! Dziecko bardzo lubi się nią bawić! : )

Puk! Puk! Czytelniku? Jesteś tu jeszcze? Zgodnie ze statystykami mam Cię u siebie ok 10 sekund. Hmmm… przewijania dużo, 10 sekund to mało. Jesteś? Ciekawe. :)

Inne szałowe! Filcowe inspiracje niżej :), zapraszam!

Książeczka kreatywna / Quiet book

Czarno-biała książeczka dla niemowlaka

Uchwyt na tablet do samochodu w 20 minut

 

U lala fiu fiu


Dziękuję Ci, że czytasz mojego bloga, mam nadzieję, że tekst okazał się inspirujący. Zapraszam Cię do przeczytania innych moich tekstów na U lala fiu fiu lub na Facebooku. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzu.


 

 

 • Fantastyczny pomysł i wykonanie!

 • Pięknie to wygląda! Na pewno trzeba dużo czasu poświęcić na jej wykonanie

  • Myślę, że nie tak dużo ale jak już się ma w domu dwa maluchy to tego czasu jest mało i nagle staje się to zadaniem dość trudnym.

 • Przecudna! A najbardziej podoba mi się pomysł z teatrem :) .

  P.S. Odkryłam super klej do sklejania filcu z filcem. Nazywa się E600. I nie parzy paluchów.

  • Bardzo cenna rada!!! Dziękuję! :) Bardzo, bardzo. Do filcu pewnie będę wracać wiele razy bo się bardzo dobrze z nim pracuje :).

 • Anna Weigl

  Wow! To najpiękniejsza książeczka, jaką oglądałam. Dużo inspirujących pomysłów, na pewno skorzystam.

  • Dziękuję bardzo : ). Proszę korzystać :). Pozdrawiam! :)