Cześć!

Pamiętam jakie wrażenie zrobił na mnie ten film, kiedy zobaczyłam go pierwszy raz. Położna Sonia Rochel z francuskiej Clinique de La Muette prezentuje jak można w przepiękny sposób wykąpać niemowlaka. Oglądam urzeczona, oczarowana. Zdziwienie zamienia się w zachwyt. Film wzrusza mnie nieustannie. :)

 Nie będę Ci towarzyszyć w czasie seansu, bo film działa na mnie tak, że znów chcę mieć dziecko! :)

Sonia Rochel, ma 53 lata, kilkoro wnucząt i ponad 30 lat zajmuje się noworodkami oraz małymi niemowlętami.  Jej autorski program kąpieli noworodka Thalasso Bain Bebe – ma ponad 27 milionów odsłon. Dziś można otrzymać filmy instruktażowe jej metody kąpieli. Tuż po przyjściu na świat, gdy wspomnienia z życia płodowego są jeszcze bardzo żywe, ten rytuał ma noworodkom przypominać, jak jeszcze niedawno czuły się w łonie mamy: ciepło i bezpiecznie. To ma być ich kolejne piękne wspomnienie. Jak Ci się podoba?

Niżej kilka bardzo konkretnych i technicznych wskazówek dotyczących kąpieli malucha już z Polski. Być może wybierzesz coś odpowiedniego dla Was.

Techniki kąpieli noworodka i niemowlaka

Właściwie to nie ja powinnam pisać ten tekst, ale mój luby. To on kąpał dzieci od urodzenia. Panowie podobno świetnie się w tej roli sprawdzają, ponieważ są bardzo delikatni, równocześnie działają zadaniowo i dzięki temu pewnie i sprawnie trzymają malucha. Korzystaliśmy ze wskazówek fizjoterapeuty, pana Pawła Zawitkowskiego. Staraliśmy się by kąpiel była dla naszych dzieci nie tylko myciem ciała, ale też okazją do kontaktu, dotyku, nawiązania bliskiej relacji i spędzenia czasu z nami. Zależało nam na tym, by dzieci kojarzyły kąpiel z czymś przyjemnym. Podobno najbardziej komfortowa dla dziecka jest pozycja na boku, najciekawsza na brzuchu. Najczęściej jednak rodzice kąpią dziecko na plecach. Zmiany pozycji dostarczają dziecku dodatkowych bodźców i stają się wielką przygodą. Nasze dzieci uwielbiały pozycję na brzuchu. Jeśli odpowiednio ułożymy dziecko na ręce, nie musimy bać się zalania, zakrztuszenia, zamoczenia uszu.

Jak się przygotować do kąpieli

  • Zdejmij wszystkie pierścionki, obrączki, zegarek, by nie uszkodzić skóry dziecka.
  • Wlej wodę do wanny/wiaderka (1/3 wanienki lub do poziomu oznaczonego na wanience), wlej płyn do kąpieli.
  • Dostosuj temperaturę wody do ciała dziecka ok. 37 stopni, możesz sprawdzić ją specjalnym termometrem lub łokciem.
  • Umieść przy przewijaku wszystkie niezbędne kosmetyki potrzebne do pielęgnacji dziecka (krem z emolientami, krem przeciw odparzeniom, płyn dezynfekujący (do higieny pępka), gaziki, waciki, przegotowana ciepła woda, płyn do kąpieli).
  • Naszykuj ręcznik.
  • Naszykuj ubranie (pieluszka, czapeczka, body itp.) oraz kocyk.

Nie ma potrzeby kąpania niemowlaka każdego dnia. W przypadku tak małego dziecka można zastosować kąpiel „na sucho” przy pomocy gazików i przegotowanej wody.

Kąpiel niemowlaka w wanience

O tym, jak prawidłowo ułożyć dziecko w kąpieli opowiada fizjoterapeuta, Pan Paweł Zawitkowski. Tak też kąpaliśmy naszych synów. W zwykłej wanience bez wkładek i innych bajerów, stosując się do jego wskazówek.

Na poniższym filmie Pani Urszula Tatai-Puzyna, położna przygotowuje przyszłe mamy do kąpieli i pielęgnacji niemowlaka. Warto posłuchać, by czuć się przygotowanym i nie stresować dziecka. Dzięki temu łatwiej będzie Wam zaufać sobie i swojej intuicji oraz wsłuchać się w ciało dziecka i jego potrzeby.

Kąpiel niemowlaka w wiaderku

Jako alternatywę kąpieli w wannie przedstawiam Ci metodę, która przywędrowała do nas z Holandii. Wiaderko do kąpieli Tummy Tub zostało stworzone we współpracy z położnymi, pielęgniarkami dziecięcymi, lekarzami i psychologami oraz przez nich bardzo polecane. Posiada ono wiele zalet w stosunku do standardowej wanienki. Przede wszystkim umieszczone w nim dziecko zajmuje pozycję embrionalną (ma podwinięte nóżki i wygięty kręgosłup), dzięki czemu kąpiel od pierwszych dni jest dla dziecka przyjemna. Niedoświadczonym rodzicom pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z wyślizgnięciem się lub zanurzeniem dziecka w wodzie. W wiaderku mamy zdecydowanie większą kontrolę nad dzieckiem. Rodzic, siedząc wygodnie za dzieckiem, opiera ręce na zaokrąglonym brzegu i nie obciąża kręgosłupa. Wiaderko jest lekkie, nawet po napełnieniu wodą, co jest szczególnie istotne dla mam w połogu. Najważniejsze jednak jest to, że dzieci lubią kąpiel w wiaderkach, bo przypomina ona środowisko z brzucha mamy. W wiaderku jest ciepło, mokro, przestrzeń jest ograniczona. Wiaderko jest specjalnie wyprofilowane, tak by bezstresowo kąpać nawet wcześniaki. Zrobione z miękkich, miłych materiałów. Jest proste w obsłudze, zajmuje mało miejsca. Po więcej informacji zapraszam Was na tummy-tub.pl.

Dokładana instrukcja jak kąpać niemowlę w wiaderku tu:

 


Pozdrawiam serdecznie!!!

U lala fiu fiu
 Kąpiesz dziecko w wannie? W wiaderku? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu!

U lala fiu fiu
Może zainteresuje Cię również:
TOP AKCESORIA DO KĄPIELI
: klik

Tekst nie jest sponsorowany. Zdjęcia i treść należą do Justyny Szewczyk.


Dziękuję Ci, że czytasz mojego bloga, mam nadzieję, że tekst okazał się inspirujący. Zapraszam Cię do przeczytania innych moich tekstów na Ulalafiufiu  lub na Facebooku. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzu.

Category : Bez kategorii
  • Wzruszam się razem z Tobą! Żeby każda pielęgniarka miała tyle ciepła i wrażliwości. Ja po 3 latach i przed kolejnym porodem wiem, że nie pozwolę kąpać mojego bobasa w pierwszej dobie. Również dlatego, że była to dla mojego pierwszego dziecka trauma. Wiem, że będą patrzeć na mnie jak na dziwadło, a dziecko umazane porodowymi wydzielinami może budzić sprzeczne odczucia, ale w np. takiej Dani czy Holandii to normalne i bardzo polecane, bo wzmacniające odporność dziecka (ps: my z tych brudasów, co to kąpią niemowlaki raz na tydzień ;) )

    • Nie wiem skąd jesteś. Ja rodziłam we Wrocławiu. Pierwsze w szpitalu. Drugie w samochodzie, 1km od szpitala (nie dojechaliśmy :)). Obaj ostatecznie wylądowali w tym samym szpitalu i żadne nie było w tym szpitalu kąpane. :) Pierwsza kąpiel dopiero po tygodniu, w domu, mój mąż jest jak ta pielęgniarka :), też taki delikatny. Nie były umazane :D, naprawdę. I faktycznie dłuuuugo nie chorowali. :) Dzięki za wizytę :). Ale cudny czas przed Tobą!!!! :)