BLW BOBAS LUBI WYBÓR

Metodę BLW zaczęłam wykorzystywać z LENISTWA. Dlaczego? Ano! Ja jem. On je. Dziecię je. Rodzinne posiłki. To mnie oczarowało. Od zawsze jemy razem, siadamy razem do stołu i mamy ten czas dla siebie. „Wykarmiłam” tą metodą dwoje moich dzieci.

NA CZYM POLEGA METODA BLW?

Pozwolić dziecku na samodzielne jedzenie? Okazuje się, że to naturalne, bezpieczne i proste. Na tym właśnie polega BLW, czyli „Baby-led weaning”, a po naszemu „Bobas lubi wybór”. Dziecko zaczyna od brania kawałków pokarmu do rączki, ucząc się, jak wyglądają, pachną, jakie są w dotyku. Później wkłada je do buzi i poznaje smak i konsystencję. Pierwsze doświadczenia z jedzeniem stałych pokarmów mogą mieć wpływ na przyszły stosunek do posiłków, dlatego tak duże znaczenie ma, by były one przyjemnością. Posiłki są dla niemowlęcia jak zabawa, a równocześnie to kolejna forma poznawania rzeczywistości. Metodę można stosować niezależnie od tego, czy karmi się piersią, butelką czy stosuje sposób mieszany.

BLW BOBAS LUBI WYBÓR

BLW – JAK ZACZĄĆ?

 • Żeby nie było tak różowo, to powiem szczerze, że zaczynając przygodę z BLW, miałam wiele wątpliwości. Dużo czytałam, pytałam. Zrobiłam nawet kurs pierwszej pomocy, tak by być przygotowanym w razie zakrztuszeń (polecam, niezależnie od tego, jak będziesz karmić malucha, papką też można się zakrztusić).
 • Po teorię popartą przykładami odsyłam Cię do książki „Bobas lubi wybór” autorstwa Gill Rapley i Tracey Murket. Dowiesz się z niej absolutnie wszystkiego. Tyle tylko, że książka jest irytująca do granic wytrzymałości (masło maślane z masłem). Można sobie oszczędzić irytacji (i czasu!) i sięgnąć od razu po „Bobas lubi wybór. Książka kucharska” – książka zawiera teorię w pigułce i fajne przepisy na dania dla całej rodziny, które ułatwią Ci wprowadzenie metody.
 • W wieku 6 miesięcy niemowlęta są ogromnie wszystkiego ciekawe, są najszczęśliwsze, jeśli włączy się je we wspólne działania. Pozwolenie dziecku, by siedziało z Wami i podanie mu kubka do zabawy sprawi, że będzie się czuło częścią tego, co się dzieje. To dobry początek. : )
 • Przez pierwsze kilka miesięcy BLW chodzi o odkrywanie nowych pokarmów, smaków. Eksperymentowanie z konsystencjami, zapachami. Fifi do 9 miesiąca życia nie jadł zbyt wiele, ale to zupełnie normalne. Wtedy tego nie wiedziałam i nieco panikowałam. Przy Miszce było już spokojnie i na luzie.

BLW – JAK PRZYGOTOWAĆ JEDZENIE?

 • Na początku jedzenie podaje się dziecku w małych kawałkach. Takich by było mu łatwo podnieść je z talerza. Świetnie sprawdzą się warzywa (ugotowane, ale nie rozgotowane) pokrojone w słupki, nie za krótkie, by łatwo było je trzymać w małej rączce, ale też by coś z niej wystawało – dziecko nie umie jeszcze przesuwać jedzenia w rączce. Sprawdzą się też kleiste, zlepione potrawy jak ryż, owsianka, puree ziemniaczane lub inne. Tarty ser. Makaron z sosem.
 • My zaczynaliśmy od ugotowanych na parze warzyw, tak by były miękkie, ale nie rozwalały się w dłoni. Obiad robiłam dla wszystkich, coś tam zawsze znalazło się dla malucha. Ograniczyłam tylko zużycie soli, żeby nie przeciążać niewykształconych w pełni nerek. W diecie niemowląt i małych dzieci nie zaleca się dodawania soli.
 • Na początku proponuj dziecku stałe pokarmy, wtedy kiedy nie jest głodne. Posiłki mleczne to nadal główne źródło pożywienia. Daj mu czas na spokojną naukę. Głodny maluch będzie zirytowany i zniecierpliwiony.
  BLW BOBAS LUBI WYBÓR

BLW – CZY TO BEZPIECZNE?

Dzieci zaczynają raczkować, chodzić i mówić, kiedy są na to gotowe. Jedzenia też trzeba się nauczyć. Nie przyspieszaj niczego, ale też daj maluchowi szansę do nauki.  Konsystencja zmiksowanego jedzenia sprzyja wysysaniu go z łyżeczki – nie ma potrzeby żucia. Jeśli dziecko po skończeniu 6 miesiąca życia nie ma możliwości eksperymentowania z jedzeniem, jego rozwój umiejętności żucia może się opóźnić. Nauka żucia wspiera też rozwój mowy.

Pierwsze próby radzenia sobie ze stałym pokarmem mogą kończyć się krztuszeniem. Kiedy niemowlę się krztusi, nieprzygotowany do przełknięcia pokarm cofa się w odruchu wymiotnym, który ma zapobiec wpadnięciu jedzenia do gardła. Odruch krztuszenia u niemowląt uruchamia się znacznie częściej niż u dorosłych (i bardzo dobrze! : ) ). Jego czujniki znajdują się bliżej warg. Większość niemowląt krztuszeniem wcale się nie przejmuje, beztrosko wypluwa jedzenie a buzi i przystępuje do ataku na kolejne kawałki, jak gdyby nigdy nic. Odruch wymiotny towarzyszący krztuszeniu się, pełni kluczową rolę w nauce jedzenia. Kiedy niemowlę kilka razy go uruchomi, wsadzając do buzi zbyt dużą ilość pokarmu, lub wpychając go zbyt głęboko, szybko uczy się, że tak nie powinno robić. Bardzo ważne by pamiętać, żeby dziecko siedziało prosto, aby odruch krztuszenia się mógł zadziałać.

Dławienie zdarza się wtedy, kiedy drogi oddechowe zostają całkowicie lub częściowo zablokowane. Aby je oczyścić, dziecko zaczyna kaszleć. Na ogół to wystarcza. Kaszel i charczenie to oznaka, że Twoje dziecko radzi sobie z przeszkodą. Dziecko, które naprawdę się dławi, na ogół jest ciche, bo przez przeszkodę w gardle nie może przedostać się powietrze.

Przed nauką jedzenia zrobiłam sobie kurs pierwszej pomocy, wyszukałam jakieś bezpłatne warsztaty dla mam i poszłam na nie z moim maluchem. W praktyce nie spotkałam się z dławieniem, krztuszenie pojawia się sporadycznie a mam już duże dzieci (Ja też się krztuszę, kiedy mam pełną gębę i całe mnóstwo rzeczy do powiedzenia).
BLW - BOBAS LUBI WYBÓR

KIEDY ZACZĄĆ ROZSZERZAĆ DIETĘ MALUCHA?

Obserwuj dziecko, jeśli wykazuje zainteresowanie jedzeniem, to może być ten moment. Zwykle jednak to my, rodzice nie możemy się doczekać, by uszczęśliwić malucha i proponujemy mu stałe pokarmy zbyt szybko. Pamiętaj, że Twoje mleko pozostaje idealnym pożywieniem dziecka, a jego układ pokarmowy musi dojrzeć do nowych potraw. Nie stresuj się więc i podejdź do tematu ze spokojem. Jeśli rodzina i krewni będą naciskać to stoi za Tobą Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dzieckaSkonsultowałam się z lekarzem i tego się trzymałam. Bardzo ważne jest, by dziecko umiało samo siedzieć. Umiejętność chwytania kawałków pokarmu w rączkę i kierowania go do buzi również jest kluczowa.

BLW Bobas lubi wybór

ZALETY BLW

 • Nie ma potrzeby sięgać po produkty dla niemowląt i przeciery. Nie ma potrzeby miksowania jedzenia i przygotowywania papek.
 • Nie trzeba nic kroić w uśmiechnięte buźki. Nie musicie „ukrywać” warzyw pod postacią czegoś innego, żeby osesek się nie zorientował :).
 • Dzięki BLW bobas otwiera się na świat, na nowe smaki, konsystencję, kolor jedzenia. Jest zdecydowanie bardziej pewne siebie i wychodzi naprzeciw nowym doświadczeniom z ciekawością.
 • Dziecko towarzyszy całej rodzinie w czasie posiłków, obserwuje zachowanie przy stole i uczy się samodzielności.
 • W czasie kiedy maluch je mama i tata też mogą spokojnie zjeść swój posiłek. Je! Je! Je! Tralala! :D To dla mnie najfajniejszy punkt, bo jestem głodomor!
 • Samodzielne jedzenie rozwija koordynację ręka-oko, zręczność i umiejętność przeżuwania pokarmów.
 • Nauka żucia ułatwia naukę mowy. 
 • Dziecko je, kiedy jest na to gotowe, samo wkłada jedzenie do buzi. Samo decyduje o tym, jak szybko je. Nikt nie wtyka mu na siłę łyżeczki z papką do ust.
 • Nie trzeba martwić się tym, że dziecko nie dojada bo nadal przyjmuje pokarmy mleczne (wtedy kiedy ma ochotę) i samo decyduje, kiedy zacząć je ograniczać. W tej metodzie podążamy za instynktem dziecka, zamiast mu się przeciwstawiać. Odstawianie pokarmów mlecznych jest znacznie prostsze (W teorii, w praktyce Miszka nie chce zrezygnować z karmienia piersią :/. Co tu robić? Znasz jakieś sposoby na odstawienie malucha?)
 • Kompletny brak, kłótni przy jedzeniu. Nakłaniania, namawiania, samolocików, łyżeczek, litanii w stylu „za mamusię, za tatusia” .
 • BLW nie wymaga kupowania żadnych specjalistycznych sprzętów, choć są na rynku pomocne gadżety. O nich wkrótce na blogu!

WADY STOSOWANIA BLW

 • Bałagan! Gigantyczny bałagan. Na początku przeraża, z czasem matka nabiera wprawy, sprząta w tempie światła a dziecko uczy się coraz mniej brudzić.
 • Gigantyczne góóóóóry prania. Dosłownie. Ubranka bardzo się niszczą, nie zawsze da się wszystko doprać. Można sobie z tym też radzić, o czym napiszę wkrótce :).
 • Na zlotach rodzinnych wrzało! „Dobre ciocie” przeżywały, że dziecko się tylko bawi, że nic nie je, że bałagan, że …
  BLW Bobas lubi wybór

BLW – JAK TO WYGLĄDA W PRAKTYCE!?

Metodę uwielbiałam. Dzieciaki miały ogromną frajdę z jedzenia. Podchodziły do nowych pokarmów z otwartością i przyjemnością. Ta beztroska trwała mniej więcej 13-14 miesięcy. Pierwsze sprzeciwy pojawiły się, kiedy zagościły w jadłospisie maluchów słodycze.

Młodszy nadal próbuje wszystkiego, ale nie wszystko chce jeść. Starszy odmawia wszystkiego nowego :/, ma swoje ulubione dania (Pomidorowa rządzi!). Tymczasem ja, matka, do kwestii jedzenia podchodzę zupełnie na luzie. Jasne, że cieszy mnie, kiedy już stoję w kuchni trzy godziny, gotując super zdrowe dania, a dziecię potem je aż mu się uszy trzęsą! Niestety to jest dla nie sytuacja zupełnie teoretyczna. W praktyce często gęsto spotykam się z pluciem, wykręcaniem oczu i wyraźnym sprzeciwem na widok brokułu u starszego, młodszy nadal eksperymentuje i próbuje. W granicach rozsądku staram się by posiłki były zdrowe, ale jemy też świństwa. Cukier, sól a nawet o zdrozoooooo, gotowe posiłki w postaci pierogów z marketu, kiedy nie mam czasu, ochoty i siły. Wolę zabawę w chowanego niż tkwienie w kuchni. Serio! : )

WAŻNE!

Informacje zawarte w artykule stanowią rodzaj bardzo pobieżnego przewodnika po temacie. Jeśli zdecydujecie się na tę metodę, odsyłam Was do fachowej literatury, skonsultujcie się z pediatrą i fizjoterapeutą.  Zrzekam się wszelkiej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikające bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych w tym tekście. Tekst powstał w wyniku doświadczeń zebranych na podstawie stosowania przez naszą rodzinę metody BLW. Każde dziecko jest inne, ja jestem tylko mamą dwóch maluchów, nie sugeruj się więc moimi doświadczeniami. Skonsultuj się ze specjalistą.

Planuję jeszcze dwa artykuły z tej serii tj. BLW – Jak przygotować jedzenie + przepisy i BLW – gadżety ułatwiające wprowadzanie nowych posiłków. Zainteresowana? Pisać?

Może zainteresuje Cię również Kąpiel niemowlaka – wszystko co musisz wiedzieć! 


Tekst nie jest sponsorowany. Zdjęcia i treść należą do Justyny Szewczyk.


Dziękuję Ci, że czytasz mojego bloga, mam nadzieję, że tekst okazał się inspirujący. Zapraszam Cię do przeczytania innych moich tekstów na Ulalafiufiu  lub na Facebooku. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzu.

Category : Bez kategorii
 • Ciekawy artykuł. Powinnien dotrzeć do jak największej liczby młodych mam :). Pozdrawiam!

  • Pozdrawiam również, dzięki za odwiedziny :). Bardzo mi miło! : )

 • Macierzynstwo-raz!

  Ja wprowadziłam metodę BLW przy pierwszej córce i świetnie nam się sprawdziła :) Teraz córka ma 1,5 roku je wszystko i sama :)

 • moi-mili.pl

  Do zostawienia komentarza przekonało mnie zdanie o skakaniu z radości pod sufit – a ja bardzo lubię uszczęśliwiać innych :)
  BLW znamy, lubimy, moje drugie dziecko właśnie w pełni odkrywa jego uroki. Szczerze mówiąc – nie do końca sobie wyobrażam, że można inaczej żywić małe dziecko… :)

  • Tak, tak… już poskakałam :D :D :D! Tralala! : ) Dzięki za komentarz!! : )

  • Też od początku (jeszcze zanim usłyszałam o BLW) nie wyobrażałam sobie siedzenia z łyżeczką i wciskania dziecku na siłę „jeszcze jednej, ostatniej”, na samolocik, za babcię itp ;-) BLW jest dla nas jak znalazł, i ja sobie cenię i maluch, nie wiem w sumie kto bardziej :-) Choć początki nie należą do łatwych, ale moim zdaniem zdecydowanie warto. Zwłaszcza, że ma to także pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

   • Hmmm… wiele się o tym nie mówi ale BLW ma też pozytywny wpływ na resztę rodziny, nie chcę tu idei głosić nawiedzonych : ) : D ale nie wiem jak Wy dziewczyny, mnie to zmobilizowało do szukania fajnych przepisów. My też z przyjemnością odkrywaliśmy nowe smaki. Ale! Od kiedy dzieci poznały słodycze to wszystko inne jest „ble” niestety. Próbuję teraz przejść na ksylitol, raz, że zdrowy dla zębów (baaaardzo, nawet chroni przed próchnicą, czemu w Polsce nie jest taki popularny?), dwa – nie czyni z dzieci niejadków :).

 • Andrzej

  i u nas weszło BLW. doszło do tego, że teraz jak karmię małą zupą, to wyciąga mi kluski z miseczki i zjada..:P zresztą teraz to już wszystko zeżre.. paprochy, kurz, kocią sierść:P hehe:P ale wszystko co zje, najpierw starannie obejrzy:)