Noworodek dostrzega to, co znajduje się w odległości 20 centymetrów od jego twarzy. To jest dokładnie tyle ile odległość Twojej twarzy od twarzy dziecka kiedy trzymasz je w ramionach. Chociaż zdaję sobie sprawę, że najlepszym widokiem jest uśmiech i twarz mamy lub taty zdecydowałam się na zrobienie małemu karuzelki. Nasza czarno-biała karuzela będzie wisiała nad przewijakiem. Mam nadzieję, że umili i urozmaici mojemu synkowi czas.

SONY DSC

Zbyt wiele ruchu w tle mogłoby być dla dziecka irytujące, jego układ nerwowy nie jest jeszcze w stanie poradzić sobie z dużą ilością impulsów i wrażeń. Przedmioty i kształty, które poruszają się powoli, maleństwo będzie mogło śledzić odwracając głowę i wodząc oczami (jak nasze twarze). Na tych nieruchomych (jak karuzelka, bo nie będę póki co montowała żadnych nakręcanych mechanizmów) będzie mógł  zatrzymać wzrok.

SONY DSC

Noworodek widzi trzydzieści razy słabiej od dorosłych. Ogląda świat zza gęstej mgły lub mlecznej szyby. Ostrość widzenia jest niedoskonała ale maluch rozróżnia jasność od ciemności. Niemowlę rozpoznaje wyraziste kolory, szczególnie wtedy, gdy są w kontrastowych zestawieniach. Można więc pokazywać maluszkowi proste obrazki wydrukowane lub narysowane czarnym markerem na białym arkuszu papieru takie jak niżej.

1oczy 12oczy 123oczy

W czwartym miesiącu dziecko staje się wrażliwe na kolory i różne odcienie szarości. 
Zaczyna rozróżniać także barwy pastelowe czy złamane. Warto wtedy urozmaicić mu otoczenie ciekawszymi zabawkami.

Czarno-biała karuzela – JAK ZROBIĆ?

 1. Uszyć oponkę tj.
  • Wyciąć z materiału dwa ronda o promieniu zewnętrznym 14,5 cm, oraz wewnętrznym 7,5 cm.
  • Wyciąć pasek (będzie wszyty we wnętrzu oponki) o długości ok 50cm i szerokości 7cm. (można pominąć pasek, ale chciałam żeby oponka była grubsza)
   karuzelka
  • Przygotować 6 sznureczków (3 do zawieszenia karuzeli od zewnątrz, 3 do zawieszenia zabawek od wewnątrz)
  • Złożyć ronda prawą stroną materiału do prawej i zszyć po zewnętrznej (pamiętajcie tutaj o wszyciu 3 sznureczków; najlepiej przypiąć je przed szyciem szpilkami; dłuższy fragment wkładacie do środka ronda, między prawe strony materiału; po wywinięciu będzie ok)
  • Złożyć dolną część paska i wewnętrzną krawędź jednego ronda prawą stroną materiału do prawej  i zszyć (pamiętajcie o wszyciu sznureczków na zabawki)
  • wywinąć rondo na prawą stronę, zszyć górną część paska i wewnętrzną krawędź drugiego ronda (ten szew będzie widoczny; można sobie ułatwić pracę i zaprasować brzegi do środka). Pamiętajcie o zostawieniu otworu na wypchanie ronda.
  • Wypełniamy rondo ulubionym wypełnieniem i zaszywamy ręcznie dziurę.
  • End.
 2. Zabawki
  Uszyłam najpierw misia. Miał uszy, nogi, brzuszek z różnych materiałów. Miało być tak pięknie a wyszło paskudnie. Nawet dwulatek się z misia naśmiewa. Zdecydowałam się więc na prostotę.SONY DSC
  Wycięłam 6 prostokątów, zszyłam je po dwie sztuki, wypełniłam. Namalowałam specjalnymi pisakami do tkanin zwierzątka i ręcznie przyszyłam do sznureczków. End. SONY DSC

Oto efekt:

SONY DSC

Czy Wy też używacie/używaliście karuzeli? Jak taka zabawka podobała się Waszym maluchom?


Dziękuję Ci, że czytasz mojego bloga, mam nadzieję, że tekst okazał się pomocny. Zapraszam Cię do przeczytania innych moich tekstów na Ulalafiufiu  lub na Facebooku.


Tekst nie jest sponsorowany. Zdjęcia i treść należą do Justyny Szewczyk.

 • kasia

  Witam Pani Justyno,
  Po pierwsze gratuluję świetnego bloga, po drugie podziwiam Pani kreatywność i fantastyczne pomysły!
  Mam rownież pytanie, czy jest szansa na zamówienie u Pani prześlicznej czarno-białej karuzeli? Mój prawie 4 tygodniowy Antoś zaczyna się interesować przedmiotami, coraz uważniej obserwuje świat i myślę, ze byłby to idealny przedmiot to dalszego rozwoju. Niestety zdolności plastycznych i „szwalniczych” u mnie brak:(
  Pozdrawiam gorąco,
  kasia

  • Witam, dziękuję bardzo za miłe słowa. Bardzo bym chciała uszyć Pani karuzelę bo sprawia mi to wiele frajdy ale niestety nie podejmę się w tej chwili, zupełnie nie mam czasu. Przykro mi. Jeśli mogłabym dodać coś od siebie to jeśli Antoś (piękne imię) ma 4 tygodnie to staje się już wrażliwy na kolory, można wprowadzać barwy i odrobinę ruchu (moja karuzela jest statyczna). Karuzeli używaliśmy ok 4 m-cy. Zainwestowałabym też w ciuchcię na baterię, która jeździ po torach (np. lego duplo). Kiedy maluch zacznie leżeć na brzuszku (na podłodze) i unosić głowę (czyli być może w Święta :) lub szybciej) będzie nią zachwycony. U mnie była i jest absolutnym hitem (dla maluszka i dla 3latka).

   • kasia

    Oczywiście rozumiem:) teraz sama wiem ile pracy jest przy Maluchu, a u Pani przecież wszystko razy dwa! Bardzo dziękuję za fajne rady i czekam na kolejne wpisy na blogu:)

    W dniu 27 listopada 2015 11:40 użytkownik Disqus napisał: