Chcąc uszczęśliwić dzieci, dajemy im często do ręki gotowe rozwiązania zamiast stawiać na kreatywność. Wydająca dźwięki, świecąca zabawka tylko z nazwy jest edukacyjna. Z edukacją niestety niewiele ma wspólnego. Naciskanie przycisku by zabawka wydała dźwięk, może faktycznie uczyć związków przyczynowo-skutkowych (Acha! Naciskam! To gra. :D), ale ile można? Jeśli chcesz zabawkę, która będzie stymulowała rozwój dziecka w wielu obszarach to postaw na klocki.

Z klockami lego jest tylko jeden szkopuł, jeśli Twój maluch będzie tylko odtwarzał obrazek na pudełku, prawdopodobnie też szybko mu się to znudzi. Jeśli zgubi jakiś element, okienko, kółka do samochodu to zabawka teoretycznie staje się bezużyteczna. Teoretycznie, bo tu może się zacząć miejsce dla prawdziwej zabawy. Moje dzieci wszystkie zestawy lego mają połączone w jedno wielkie pudło. Kiedy rzucam hasło: „lego”, wysypujemy wszystko na podłogę i pozwalam im ćwiczyć fantazję. Samodzielnie wypracowują rozwiązania i obmyślają schematy działania (przynajmniej w teorii, w praktyce jest: „Maaaaamooooooo! Choć!” :D). Zwykle coś projektujemy. Dzieci coś proponują i składamy samoloty, odkurzacze, samochody różnej maści i budowle przedziwne. Obecność małych plastikowych ludzików i zwierzątek wprowadza do zabawy elementy dialogu. Dzieci wymyślają własne scenariusze dla zabawy i opowiadają historie. Bywa czasem, że żyrafie przyjdzie grać babcię, ale i tak babcia nie ma co narzekać, bo dziadek nie raz został słoniem. : )

Zabawa klockami rozwija kreatywność, wyobraźnię, sprawność manualną i koordynację wzrokową-ruchową. Klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki czy rozpoznawania kolorów. Poniżej propozycje zabaw i karty pracy do pobrania i druku. :)

Zabawa 1 – kolory (klocki lego)

Zabawa dla maluszków. Polega na tym, by ułożyć klocki odpowiedniego koloru w zaznaczonym miejscu na karcie. Karty do pobrania niżej.

Pobierz “żółte-klocki-lego.png” żółte-klocki-lego.png – Pobrano 195 razy – 52 KB

Pobierz “czerwone-klocki-lego-2.png” czerwone-klocki-lego-2.png – Pobrano 185 razy – 53 KB

Pobierz “zielone-klocki-lego-1.png” zielone-klocki-lego-1.png – Pobrano 161 razy – 52 KB

Pobierz “niebieskie-klocki-lego-1.png” niebieskie-klocki-lego-1.png – Pobrano 171 razy – 51 KB

Zabawa 2 – kolory (klocki lego)

Zadaniem dziecka jest zbudowanie wieży o zadanych kolorach. Młodsze dzieci mogą układać klocki na kartce.

Pobierz “klocki-lego-kolorowe.png” klocki-lego-kolorowe.png – Pobrano 174 razy – 75 KB

Zabawa 3 – kolory (klocki lego)

Bawimy się w projektantów. Zabawa polega na pomalowaniu kwadratów na różne kolory. Potem, na tej podstawie należy zbudować wieże.

Pobierz “klocki-lego-własny-projekt.png” klocki-lego-własny-projekt.png – Pobrano 150 razy – 76 KB

Zabawa 4 – liczenie (klocki lego)

Zadanie dla przedszkolaka. Budujemy miasto. Na planie miasta zaznaczone są kwadraty z liczbami. Liczby oznaczają, jak wysoka ma być wieża.

To zadanie dobrze jest wykonać z dzieckiem. Warto tu zacząć wprowadzać pojęcie mniejsze – większe (dla młodszych dzieci) i parzystości i nieparzystości (dla odrobinę starszych dzieci). Budować wieże świadomie używając kolorów (dzielić ją kolorami na połowę, na 3 lub 4 części. Mówić o tym).
Parzyste wieże dzielić na połowę (fizycznie rozkładać) i pokazywać, że połówki są tak samo wysokie. Nieparzyste również dzielić na różne sposoby i pokazywać, że nigdy równe nie będą. Budować wieże „po dwa/trzy” klocki (tego samego koloru). To świetny wstęp w edukacji matematycznej.

Pobierz “klocki-lego-liczenie-2.png” klocki-lego-liczenie-2.png – Pobrano 175 razy – 130 KB

Puk! Puk! Czytelniku? Jesteś tu jeszcze? 

Może zainteresują Cię również:

Szkielet człowieka – gigantyczne puzzle do druku.

Koszulka dla taty (car shirt) w 4 krokach

10 inspirujących pomysłów na quiet book DIY

Druciki kreatywne

U lala fiu fiu


Dziękuję Ci, że czytasz mojego bloga, mam nadzieję, że tekst okazał się inspirujący. Zapraszam Cię do przeczytania innych moich tekstów na U lala fiu fiu lub na Facebooku. Będzie mi miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w komentarzu.

Tekst nie jest sponsorowany. Zdjęcia i treść należą do Justyny Szewczyk. Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich projektów w celach komercyjnych, sprzedawanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie ich.

  • Macierzynstwo-raz!

    Ciekawe pomysły :)

  • Edi Tyszkiewicz

    super! dziękuję